Kompozisyon:
Uygulama:
Tedavide kullanılır:
Fedorchenko Olga Valeryevna tarafından tıbbi olarak gözden geçirilmiştir, Eczane Son güncelleme: 26.06.2023

Dikkat! Sayfadaki bilgiler sadece sağlık profesyonelleri içindir! Bilgi kamu kaynaklarında toplanır ve anlamlı hatalar içerebilir! Dikkatli olun ve bu sayfadaki tüm bilgileri tekrar kontrol edin!
Aynı bileşenlere sahip en iyi 20 ilaç:
Aynı kullanıma sahip ilk 20 ilaç:
Phenylephrine Hydrochloride, Acetaminophen
Soğuk algınlığı ve grip belirtileri: baş ağrısı, boğaz ağrısı, diğer ağrı türleri, burun tıkanıklığı, ateş.
Soğuk algınlığı ve grip belirtileri: baş ağrısı, boğaz ağrısı, diğer ağrı türleri, burun tıkanıklığı, ateş.
İçine.
Bir poşetin içeriğini sıcak fakat kaynar suda (250 mL) çözün. Kabul edilebilir bir sıcaklığa soğumaya bırakın ve içirin.
18 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar — bir poşet. Gerekirse, her 4-6 saatte bir tekrarlayın, ancak günde en fazla 4 doz (poşet).
İlacın bir analjezik olarak 5 günden fazla ve bir doktora danışmadan bir antipiretik olarak 3 gün kullanılması önerilmez.
Semptomlar devam ederse, bir doktora görünmelisiniz.
parasetamol veya ilacın diğer bileşenlerine aşırı duyarlılık,
arteriyel hipertansiyon,
koroner kalp hastalığı,
karaciğer fonksiyon bozukluğu ve belirgin böbrek fonksiyon bozukluğu,
hipertiroidizm,
diabetes mellitus,
fenilketonüri (ilaç Aspartam içerdiğinden),
trisiklik antidepresanların, MAO inhibitörlerinin veya beta blokerlerin eşzamanlı olarak alınması veya son 2 haftalarında alınması,
prostat hiperplazisi,
glokom,
sakaraz/izomaltaz eksikliği,
fruktoz intoleransı,
glikoz galaktoznaa malabsorbsiyonuna,
gebelik,
emzirme dönemi,
18 yaşına kadar.
Dikkatli olun.: bronşiyal astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, glukoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği, kan hastalıkları, konjenital hiperbilirubinemi (Gilbert sendromu, Dubin-Johnson, rotor), hiperoksalüri.
İlacın uzun süreli kullanımı önerilmez. Diğer antiprostudnyh ve/veya parasetamol içeren ilaçların eşzamanlı alımından kaçınılmalıdır. İlacı alkolle aynı anda almayın.
Parasetamol
Alerjik reaksiyonlar: nadiren - deri döküntüsü, ürtiker, anafilaksi, bronkospazm, anjiyoödem.
Merkezi sinir sisteminin yanından: nadiren-baş dönmesi.
Hematopoez sistemi tarafında: nadiren — aplastik anemi, methemoglobinemi, artmış kan basıncı, çok nadiren-trombositopeni, agranülositoz, hemolitik anemi, nötropeni, lökopeni, pansitopeni gibi patolojik kan değişiklikleri.
Sindirim sisteminden: nadiren-bulantı, kusma, ağız mukozasının kuruluğu, hepatotoksik etki.
Üriner sistemden: nadiren-idrar retansiyonu, nefrotoksisite (papiller nekroz).
Diğer: nadiren-konaklama parezi, artmış göz içi basıncı, midriyazis.
Fenilefrin
CCC tarafından: nadiren-taşikardi, kan basıncında artış.
Sinir sisteminden: nadiren-uykusuzluk, sinirlilik, titreme, anksiyete, artan uyarılabilirlik, konfüzyon, sinirlilik ve baş ağrısı.
Sindirim sisteminden: genellikle-anoreksiya, mide bulantısı ve kusma.
Bağışıklık sistemi ve cilt: nadiren-deri döküntüsü, ürtiker, anafilaksi ve bronkospazm dahil olmak üzere alerjik reaksiyonlar.
Parasetamol
Karaciğer hasarı, 10 g veya daha fazla parasetamol alan yetişkinlerde mümkündür. Alımı 5 g veya daha fazla parasetamol neden olabilir karaciğer hasarı varsa ve risk faktörleri: uzun süreli tedavi karbamazepin, phenobarbital, fenitoin, primidonom, rifampisin ya da diğer ilaçlar, induciruuŝimi karaciğer enzimleri, alkol kötüye kullanımı, eksikliği glutatyon (örneğin, yanlış beslenme), kistik fibroz, HIV enfeksiyonu, açlık, kaşeksi.
Belirtiler: ilk 24 h'de parasetamol doz aşımı durumunda-karın bölgesinde solgunluk, mide bulantısı, kusma, anoreksiya ve ağrı.
Karaciğer hasarı, ilacın uygulanmasından 12 ila 48 saat sonra ortaya çıkabilir.
Parasetamol doz aşımı durumunda, aşırı dozun birincil semptomlarının olmamasına rağmen, tıbbi tesislerden nitelikli yardım almak gerekir. Doz aşımının ciddi sonuçlarını önlemek için gerekli önlemler zamanında alınmalıdır.
Semptomlar sadece kısmen bulantı veya kusma şeklinde ortaya çıkabilir ve aşırı dozun gerçek derecesini veya organ hasarı riskini yansıtmayabilir.
Şiddetli aşırı dozda — ilerleyici ensefalopati ile karaciğer yetmezliği, koma, ölüm, tübüler nekroz ile akut böbrek yetmezliği (KDV.şiddetli karaciğer hasarı yokluğunda), aritmi, pankreatit.
Fenilefrin
Belirtiler: sinirlilik, baş ağrısı, artmış kan basıncı. Bu aşırı doz belirtilerinin ortaya çıkması durumunda, bir doktora danışmalısınız.
Tedavi: sh-gruplarının ve glutatyon sentezinin öncülerinin tanıtımı - metionin için 8-9 saat doz aşımı ve asetilsistein sonrası - için 8 hayır. ek terapötik önlemler için ihtiyaç (metionin daha fazla giriş,/asetilsistein giriş) kandaki parasetamol konsantrasyonuna bağlı olarak belirlenir, hem de zaman, onun alımından sonra geçen.
Etkisi, içerdiği bileşenlerin bileşiminden kaynaklanan kombine bir ilaç.
Parasetamol, merkezi sinir sisteminde PG sentezinin inhibisyonuna bağlı olarak analjezik ve antipiretik etkiye sahiptir.
Fenilefrin, kalbin beta-adrenoreseptörlerine düşük afiniteye sahip bir postsinaptik alfa-adrenoreseptör agonistidir. Dekonjestan, damarları daraltır, burun boşluğunun mukozasının şişmesini ve hiperemisini ortadan kaldırır.
Parasetamol hızlı ve tamamen ince bağırsakta emilir. Cmax kanda, Yuttuktan sonra 15-20 dakika sonra gözlenir. Sistemik biyoyararlanım, presistemik metabolizma ile belirlenir ve doza bağlı olarak %70 ila %90 arasında değişir. Parasetamol vücudun tüm dokularına hızla yayılır ve t1/2 yaklaşık 2 hayır. karaciğerde metabolize edilir ve glukuronidler ve sülfat bileşikleri şeklinde idrarla atılır (>80%).
Fenilefrin hızla sindirim sisteminden emilir. Birincil metabolizma hızı oldukça yüksektir (yaklaşık %60), bu nedenle fenilefrinin oral kullanımı biyoyararlanımını azaltır (yaklaşık %40). Cmax kan plazmasında 1-2 saat sonra gözlenir ve T1/2 2 ila 3 saat arasında değişir. sülfat bileşikleri şeklinde idrarla atılır. Bir dekonjestan olarak fenilefrinin oral uygulaması 4-6 saat aralıklarla yapılmalıdır.
- Akut solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldırmak için ilaç (narkotik olmayan alfa-adrenomimetik analjezik) [kombinasyonlarda Anilidler]
Parasetamol
Karaciğerde mikrozomal oksidasyon uyarıcıları (fenitoin, etanol, barbitüratlar, fluesinol, rifampisin, fenilbutazon, trisiklik antidepresanlar), hidroksile edilmiş aktif metabolitlerin üretimini arttırır ve bu da ciddi zehirlenme olasılığını belirler.
Parasetamol, dolaylı etki antikoagülanların etkisini arttırır ve ürikozurik ilaçların etkinliğini azaltır.
Parasetamol emme hızı metoklopramid veya domperidonun etkisi altında artar ve kolestiramin etkisi altında azalır.
Varfarin ve diğer kumarin türevlerinin antikoagülan etkisi, parasetamolün uzun süreli kullanımı ile arttırılır.
İlaç Mao inhibitörlerinin, sakinleştiricilerin, etanolün etkilerini arttırır.
Fenilefrin
Antidepresanlar, antiparkinson, antipsikotikler, fenotiyazin türevleri ile fenilefrin eşzamanlı kullanımı ile idrar retansiyonu, ağız mukozasının kuruluğu, kabızlık mümkündür.
GCS ile uygulandığında glokom gelişme riski artar.
Trisiklik antidepresanlar fenilefrinin adrenomimetik etkisini arttırır, halotanın eşzamanlı uygulanması ventriküler aritmi riskini artırır.